Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jest porozumienie ws. dawnego cmentarza

Data publikacji: 2018-11-22, Data modyfikacji: 2018-11-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Poszanowanie dawnych pochówków, a jednocześnie umożliwienie kontynuacji inwestycji związanej z przebudową ul. Partyzantów. W czwartek (22 listopada) zostało zawarte porozumienie w tej sprawie. Dawny cmentarz ewangelicki znajduje się między torami kolejowymi, ul. Partyzantów i 1 Maja oraz Komendą Wojewódzką Policji. W czasach PRL został odebrany Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i zamknięty. Dopiero podczas prac związanych z przebudową ul. Partyzantów okazało się, że na tym terenie pozostały pochówki związane z dawną nekropolią. Porozumienie podpisane przez gminę, Parafię oraz Stowarzyszenie Święta Warmia, które złożyło wniosek o wpisanie tego terenu do rejestru zabytków, daje szansę na zrealizowanie zaplanowanych prac, a jednocześnie odpowiednie upamiętnienie tam pochowanych. - Dziękuję za dotychczasową współpracę - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Czas naszych rozmów na temat porozumienia i kontynuacji prac w tym miejscu został bardzo dobrze wykorzystany. Przez teren dawnego cmentarza przebiega zaprojektowane połączenie kanalizacji deszczowej odprowadzającej wodę z ul Partyzantów. Poza tym planowany jest ciepłociąg do okolicznych budynków, natomiast PKP budują przystanek kolejowy, który wymaga odpowiedniego skomunikowania. - Z tytułu naszej działalności oraz interesów miasta i mieszkańców cieszę się, że tak dobrze nam się współpracowało - podkreśla prezes Stowarzyszenia Święta Warmia, Bogdan Bachmura. Samorząd Olsztyna dofinansował już wykonanie kwerendy archiwów. Celem prac jest zdobycie jak najbardziej wiarygodnych i szczegółowych informacji o osobach pochowanych, na terenie nekropolii. Zadaniem zajmuje się Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej we współpracy z Parafią. - Będziemy mogli odpowiednio zagospodarować to miejsce - przyznaje proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie, ks. Łukasz Stachelek. - Natomiast ci, którzy tam spoczywają, wreszcie, po latach, będą mogli zaznać spokoju. Teren dawnego cmentarza zostanie upamiętniony. W jaki sposób - to będzie przedmiotem dalszych ustaleń.

Pełna treść wiadomości na: olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/jest-porozumienie-ws-dawnego-cmentarza.html
Urząd Miasta Olsztyna, Źródło artykułu: olsztyn.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  olsztyński

  Powiat olsztyński – powiat w województwie warmińsko-mazurskim z siedzibą w Olsztynie. W jego skład wchodzą gminy: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany, Olsztynek, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Purda, Stawiguda oraz Świątki.

  Powiat jest największym w województwie i jednym największych w Polsce pod względem wielkości powierzchni i liczby mieszkańców.

  Powiat niewątpliwa zachęca swoimi jeziorami i zielonym krajobrazem. Można tam doskonale wypocząć, z dala od zgiełku wielkich miast, a dodatkowo zwiedzać wiele ciekawych miejsc i zabytków, takich jak pruskie grodziska, neogotyckie kościoły, przydrożne kapliczki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola