Belka
Piątek, 27 Stycznia 2023   imieniny: Angela, Jan, Przybysław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kapsuła odsłoniła tajemnice

Data publikacji: 2022-03-25, Data modyfikacji: 2022-03-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Kapsuła odsłoniła tajemnice

Już wiemy, jakie tajemnice skrywała kapsuła czasu z ratuszowej wieży. W czwartek (24 marca) w Muzeum Nowoczesności w zakolu Łyny zajrzeliśmy do środka miedzianej tuby zdjętej niedawno z iglicy.

"Rusztowanie wokół kopuły wieży jest już gotowe. Na miejscu jest również blacha miedziana w ilości około 2 ton. Obliczono, że tyle jej będzie potrzeba na wymianę całego pokrycia blaszanej kopuły" - tak zaczyna się tekst w "Gazecie Olsztyńskiej" z 1980 roku, jaka znalazła się wśród innych artefaktów w otwartej właśnie kapsule czasu.

Nieco ponad miesiąc temu kula z chorągiewką wiatrową zamontowana na iglicy ratuszowej wieży niebezpiecznie przekrzywiła się w wyniku wichur. Po jej zdemontowaniu okazało się, że wewnątrz jest kapsuła czasu datowana na 1980 rok.

- To dla nas niezwykła chwila - powiedział przed otwarciem kapsuły prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Wszyscy z niecierpliwością czekamy, by móc zajrzeć do środka. Takie wydarzenia zawsze zwiastują znalezienie interesujących śladów przeszłości.

Tak było i tym razem. W miedzianej tubie skryty był list datowany na 2 czerwca 1914 roku - czyli jeszcze sprzed zakończenia budowy wieży - podpisany m.in. przez Alberta Heinriciego, mistrza blacharskiego, który podczas budowy ratuszowej wieży odpowiadał za poszycie jej kopuły. Poza tym znalazły się tam bardziej współczesne artefakty - monety z czasu remontu wieży z 1980 roku, blaszka z imionami i nazwiskami inspektora oraz inwestora tamtych prac oraz egzemplarz "Gazety Olsztyńskiej" z 1 września 1980 roku, w którym opisany był m.in. wówczas realizowany remont wieży.

Świadkiem dzisiejszego otwarcia kapsuły czasu był Bohdan Zalewski. To mistrz blacharski, który prowadził prace w 1980 roku i był autorem właśnie tej kapsuły, na której jest wybite m.in. jego imię i nazwisko.

- Bardzo się wzruszyłem, widząc tę kapsułę sprzed ponad 40 lat - mówił Bohdan Zalewski. - Nie spodziewałem się, że zostanie ona odnaleziona i otwarta za mojego życia. Przy okazji tamtego remontu znaleźliśmy list napisany w 1914 roku na papierze kalkowym, który był schowany do szklanej butelki. Aby nie uległ zniszczeniu, powstała ta miedziana tuba, która została zaspawana i pozostawała w ukryciu aż do teraz.

Z odnalezieniem kapsuły wiąże się kilka symbolicznych dat. Przede wszystkim 19 lutego, czyli dzień uszkodzenia iglicy jest dniem urodzin Mikołaja Kopernika. Natomiast w 2022 rok to 110-lecie rozpoczęcia prac przy budowie nowego ratusza.

- Kapsuła przypomniała nam o pracach realizowanych przy ratuszu w 1980 roku - mówił pasjonat historii Olsztyna, Rafał Bętkowski z Muzeum Nowoczesności. - Historia ciągle się toczy.

Kapsułę oraz jej zawartość będzie można przez tydzień oglądać w dawnej zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Olsztyna
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  olsztyński

  Powiat olsztyński – powiat w województwie warmińsko-mazurskim z siedzibą w Olsztynie. W jego skład wchodzą gminy: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany, Olsztynek, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Purda, Stawiguda oraz Świątki.

  Powiat jest największym w województwie i jednym największych w Polsce pod względem wielkości powierzchni i liczby mieszkańców.

  Powiat niewątpliwa zachęca swoimi jeziorami i zielonym krajobrazem. Można tam doskonale wypocząć, z dala od zgiełku wielkich miast, a dodatkowo zwiedzać wiele ciekawych miejsc i zabytków, takich jak pruskie grodziska, neogotyckie kościoły, przydrożne kapliczki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola