Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolejna rzeźba odnowiona

Data publikacji: 2018-11-07, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Dawny blask zyskało popiersie Michała Lengowskiego na pl. Jedności Słowiańskiej. To następna olsztyńska rzeźba, jakim zajęli się konserwatorzy. Był poetą, działaczem społecznym, uczestnikiem akcji plebiscytowej z 1920 roku. Popiersie Michała Lengowskiego stanęło na pl. Jedności Słowiańskiej w 1978 roku. Autorem jest Hubert Maciejczyk, którego inne prace (np. "Trzy Gracje") zdobią publiczna przestrzeń Olsztyna. Popiersie Lengowskiego nie było w najlepszym stanie. Zabrudzenia, zacieki, naloty będące efektem korozji metalu - to tylko niektóre ślady upływającego czasu widoczne na dziele. Dlatego stało się ono kolejnym, jakie trafiło w ręce specjalistów. - Cały pomnik został umyty, miejscowo ręcznie doczyszczony i w całości zdezynfekowany - informuje Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. - Uszkodzony tynk z postumentu usunięto oraz odtworzono, zaś tablicę inskrypcyjną sklejono i zespolono z trzonem postumentu. Wyczyszczona powierzchnia brązowego popiersia została pokryta naturalnym woskiem, wypolerowana i zabezpieczona preparatem do konserwacji powierzchni metalowych. Renowacja popiersia kosztowała 17,8 tys. złotych. Jeszcze w tym roku ma być odnowiony pomnik Stefana Jaracza, zlokalizowany naprzeciwko teatru przy ul. 1 Maja. W minionych latach odnowione zostały np. rzeźby w Parku Podzamcze - m.in. "Łyna" autorstwa Ryszarda Wachowskiego i "Amor na czatach" Balbiny Świtycz-Widackiej.

Pełna treść wiadomości na: olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/kolejna-rzezba-odnowiona.html
Urząd Miasta Olsztyna, Źródło artykułu: olsztyn.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  olsztyński

  Powiat olsztyński – powiat w województwie warmińsko-mazurskim z siedzibą w Olsztynie. W jego skład wchodzą gminy: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany, Olsztynek, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Purda, Stawiguda oraz Świątki.

  Powiat jest największym w województwie i jednym największych w Polsce pod względem wielkości powierzchni i liczby mieszkańców.

  Powiat niewątpliwa zachęca swoimi jeziorami i zielonym krajobrazem. Można tam doskonale wypocząć, z dala od zgiełku wielkich miast, a dodatkowo zwiedzać wiele ciekawych miejsc i zabytków, takich jak pruskie grodziska, neogotyckie kościoły, przydrożne kapliczki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola