Belka
Piątek, 16 Listopada 2018   imieniny: Maria, Edmund, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ogród deszczowy powstanie na Zatorzu

Data publikacji: 2018-09-07, Data modyfikacji: 2018-09-09
A A AWydrukDrukuj  
 
To będzie pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym mieście. Przy okazji programu Podwórka z Natury w Zaułku Optymistów powstanie ogród deszczowy. Coraz bardziej dynamiczne zmiany klimatu powodują konieczność radzenia sobie z ich skutkami. Gwałtowne, intensywne opady deszczu powodują m.in. zalewanie ulic i podtapianie budynków. Coraz więcej miejsc zielonych, jakie powstają w Olsztynie, pomaga w zagospodarowaniu nadmiaru wody. Jednym ze sposobów wykorzystania deszczówki, a jednocześnie oryginalnego zagospodarowania najbliższe okolicy mogą być ogrody deszczowe. Na pierwsze takie działanie w stolicy Warmii i Mazur zdecydowali się mieszkańcy budynków u zbiegu ulic Żeromskiego-Puszkina-Jagiellońskiej. - Ogród deszczowy to odpowiednie nasadzenia złożone z roślin wodnych - wyjaśnia dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta, Justyna Sarna-Pezowicz. - Te rośliny oczyszczają wodę przed jej przed przedostaniem się do gruntu. Skontaktowaliśmy się ze specjalistami, którzy pomogą nam profesjonalnie założyć taki ogród. Tego typu działaniami od pięciu lat zajmuje się Fundacja Sendzimira. I to właśnie jej przedstawiciele zarażać będą olsztynian pomysłem na podniesienie jakości życia mieszkańców i poprawę estetyki otoczenia. - Przy okazji budowy ogrodu deszczowego chcemy spopularyzować ideę zatrzymywania i wykorzystania wody deszczowej w miejscu jej opadu - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich. - spotkanie mające na celu budowę ogrodu deszczowego przy ul. Puszkina, będzie miało formę warsztatów, w których udział będzie mógł wziąć każdy. Przy okazji będzie można dowiedzieć się o problemach związanych ze stosunkami wodnymi na obszarach miejskich, które są skutkiem zmian klimatu, zaletach i funkcjach ogrodów deszczowych oraz ich wpływu na zatrzymywanie, retencjonowanie i oczyszczanie wody w środowisku. Tworzenie ogrodu deszczowego i związane z tym warsztaty odbędą się 15 września (sobota) o 11:00. Zapraszamy do Zaułka Optymistów u zbiegu ulic Żeromskiego-Puszkina-Jagiellońskiej. [facebook Podwórka z Natury 2018] [facebook Zaułek Optymistów] [Fundacja Sendzimira]

Pełna treść wiadomości na: olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/ogrod-deszczowy-powstanie-na-zatorzu.html
Urząd Miasta Olsztyna, Źródło artykułu: olsztyn.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  olsztyński

  Powiat olsztyński – powiat w województwie warmińsko-mazurskim z siedzibą w Olsztynie. W jego skład wchodzą gminy: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany, Olsztynek, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Kolno, Purda, Stawiguda oraz Świątki.

  Powiat jest największym w województwie i jednym największych w Polsce pod względem wielkości powierzchni i liczby mieszkańców.

  Powiat niewątpliwa zachęca swoimi jeziorami i zielonym krajobrazem. Można tam doskonale wypocząć, z dala od zgiełku wielkich miast, a dodatkowo zwiedzać wiele ciekawych miejsc i zabytków, takich jak pruskie grodziska, neogotyckie kościoły, przydrożne kapliczki.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola